Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Countess

The Countess

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry