Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
katharine

katharine

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for katharine
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • katharine’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Cry-Baby

    Cry-Baby 1990

    ★★★★½ Rewatched by katharine 07 Aug 2022 1

    What really even is there to say

  • Blue Velvet

    Blue Velvet 1986

    ★★★★★ Rewatched by katharine 07 Aug 2022

    chicken walk

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers 2002

    ★★★★½ Watched by katharine 03 Aug 2022

    ent

  • Christine

    Christine 1983

    ★★★ Watched by katharine 03 Aug 2022

    probably Rlly good to the people who get it and understand America but i unfortunately watch horror movies 2 c ppl get killed in crazypsycho ways but this was kinda awesome i cant lie. I hate cars!

  • The Beast Must Die

    The Beast Must Die 1974

    ★★ Watched by katharine 02 Aug 2022

    What in the sam hell...... 2 stars for werewoof break!!!!!!

  • Chungking Express

    Chungking Express 1994

    ★★★★★ Watched by katharine 02 Aug 2022 1

    Mayb the most perfect movie ever

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001

    ★★★★ Watched by katharine 02 Aug 2022

    frodo

  • Final Destination 3

    Final Destination 3 2006

    ★★★ Watched by katharine 01 Aug 2022

    kris lemche is forklift certified. i also kind of wish he killed her Idk why. This one is way better than the other ones whaaat i think this franchise is goofy but it always makes me want to go spend money 4 Some reason

  • Freddy Got Fingered

    Freddy Got Fingered 2001

    Watched by katharine 31 Jul 2022

    the austin powers of the doom generation

  • Cabin Fever

    Cabin Fever 2002

    ★★★½ Watched by katharine 30 Jul 2022

    I LOVE LEGS

  • Record City

    Record City 1978

    Watched by katharine 30 Jul 2022

    OH MY FUCKING GOD

  • Columbus

    Columbus 2017

    ★★★½ Watched by katharine 27 Jul 2022

    when i started this I wanted somthing quiet and contemplative to keep me company bcos i felt like shit. it's been almost a week and i don't really feel like shit anymore at all actually, but the ending still rlly hit. i think this is beautiful and i love these kinds of relationships where the ppl in the movie don't talk like real people. So sexy and illusive. i'd kiss a Building!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 46

Review Tags

82
  • thirst watch
  • with dad
  • in theaters!
  • be teen do crime
  • with margot
  • with mom
  • end credit tears
  • took 2 days to finish
  • with jesse
  • bisexuals bc i said so
  • with andrew
  • media hist
  • dvd
  • with grace
  • brad pitt?? here???
  • love 2 jackass
  • manic hippie dream girl
  • talking heads reference
  • with solon
  • with jack
  • with truman
  • wilhelm scream
  • with derek
  • armie hammer phobia
  • felt 20 mins long
  • with owen
  • produced by male lead & you can tell
  • with nora d
  • with sebastian
  • band practice
  • nostalgia
  • with autumn
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.