Sort by

C.D. has logged 245 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Like Father

Like Father

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Primal

Primal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fall Of The House Of Usher

The Fall Of The House Of Usher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hear and Now

Hear and Now

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound and Fury

Sound and Fury

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry