Oscar has logged 72 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nail Gun Massacre

The Nail Gun Massacre

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Go West

Go West

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boat

The Boat

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry