• The King and I

    The King and I

    ★★★★

    Besides the problematic aspects that are inherent to the source material and a few casting choices that were inappropriate to say the least, I really enjoyed this. The King and I has possibly my favorite Rodgers and Hammerstein score, the film was visually stunning, and Deborah Kerr and Yul Brynner have great chemistry.

  • Vivacious Lady

    Vivacious Lady

    ★★★★

    So cute! I love young dopey Jimmy Stewart. He and Ginger Rogers have great chemistry here.

  • Young Man with a Horn

    Young Man with a Horn

    ★★★½

    rick martin would get along great with ryan gosling in la la land

  • Lullaby of Broadway

    Lullaby of Broadway

    ★★★

    Cute and entertaining but pretty forgettable. On par with Tea for Two, which had the same director and several of the same cast members.

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

    ooh, ducklings!

  • 20,000 Years in Sing Sing

    20,000 Years in Sing Sing

    ★★★½

    needed more bette davis, but that's true of pretty much every movie ever

  • Alice Adams

    Alice Adams

    ★★★

    Katharine Hepburn was wonderful as always, but everything else about this movie was pretty dull in comparison. I feel like a lot of the plotlines and scenes in this would have worked better with more of a comedic tone. There were far too many moments where I couldn't tell whether I was meant to laugh or not.

  • Pillow Talk

    Pillow Talk

    ★★★★

    I had sort of low expectations for this but I ended up really loving it! Definitely my favorite of the Doris Day/Rock Hudson films. Of course there's a few moments that haven't aged well, but overall this was really cute and funny! My favorite scene was definitely the musical number at the restaurant.

    that doctor said trans rights !!

  • What a Way to Go!

    What a Way to Go!

    ★★★½

    everybody say thank you miss head !!

  • Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

    Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

    ★★★★½

    i miss live theater :'(

    Nick Jonas isn't great as Marius, and the concert staging takes away from the emotional impact in some scenes, but other than that a great production with a phenomenal cast.

  • Bedknobs and Broomsticks

    Bedknobs and Broomsticks

    ★★★½

    nazi-fighting witch angela lansbury is my second favorite angela lansbury, after murderous pie shop owner angela lansbury

    also, who in their right mind would name their child eglantine??

  • The Pajama Game

    The Pajama Game

    ★★★★★

    i love doris
    i love carol haney
    i love bob fosse
    i love the pajama game!

    Objectively, this is far from perfect, but I love everything about it and it's my all time favorite movie musical!