MfourMovies has logged 682 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Silence

The Silence

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jexi

Jexi

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
18
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★
Edit this entry  
30
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Polar

Polar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry