2015

MfourMovies MfourMovies’s year in review

MfourMovies’s highest rated films

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★★

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★★★

  • The Gift

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Nick of Time

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 111 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Manson Family Vacation

Nov 1

Most Watched

Bad Asses on the Bayou

twice

Last Film

Wild Card

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Comedy
40 films
Thriller
26 films
Action
22 films
Adventure
21 films
Sci Fi
12 films
Horror
11 films
Crime
11 films
Fantasy
11 films
Romance
11 films
USA
93 films
UK
22 films
France
9 films
Canada
8 films
Germany
6 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
Spain
2 films
Brazil
1 film
Belgium
1 film
English
109 films
Spanish
10 films
German
10 films
French
9 films
Italian
8 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Ukrainian
1 film
Armenian
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew

MfourMovies’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Below Dreams

Films watched in 2015

  • Wild Card
  • Bound to Vengeance
  • Circle
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Joy
  • Life
  • Anomalisa
  • Pawn Sacrifice
  • The Hateful Eight
  • Concussion
  • Daddy's Home
  • Legend
  • The Danish Girl
  • The Revenant
  • Sisters
  • The Lobster
  • Attack on Titan II: End of the World
  • A Christmas Carol
  • Slow Learners
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Die Hard
  • Learning to Drive
  • Miss You Already
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Don Verdean
  • Macbeth
  • The Ridiculous 6
  • Amy
  • The Good Dinosaur
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • White Reindeer
  • By the Sea
  • Spotlight
  • Mortal Kombat
  • Back in Time
  • Last Shift
  • Krampus
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Tangerine
  • Goodnight Mommy
  • Room
  • Cooties
  • The Gunman
  • Youth
  • Beasts of No Nation
  • Rocky V
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Victoria
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Rocky
  • Little Boy
  • The Terminator
  • Mistress America
  • Mississippi Grind
  • Fantastic Four
  • I'll See You in My Dreams
  • Ricki and the Flash
  • Before We Go
  • Prisoners
  • Creed
  • Unforgiven
  • Stung
  • The Night Before
  • The Last Time You Had Fun
  • The Runner
  • Man Up
  • Bad Ass 2: Bad Asses
  • Bad Asses on the Bayou
  • Bad Asses on the Bayou
  • Shrek
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • People, Places, Things
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Bridesmaids
  • Love the Coopers
  • The Goonies
  • Digging for Fire
  • The Stanford Prison Experiment
  • The 33
  • GoodFellas
  • Aloft
  • She's Funny That Way
  • Suffragette
  • The Wolf of Wall Street
  • Total Recall
  • The Gift
  • Below Dreams
  • Return to Sender
  • White Rabbit
  • Tremors 5: Bloodlines
  • The Walking Deceased
  • The Phoenix Project
  • Good Will Hunting
  • The Peanuts Movie
  • Final Girl
  • Spectre
  • You Only Live Twice
  • Nick of Time
  • Thunderball
  • For Your Eyes Only
  • The Living Daylights
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Our Brand Is Crisis
  • The Human Experiment
  • An Honest Liar
  • Survivor
  • 3 Nights in the Desert
  • Manson Family Vacation

Highly rated films MfourMovies missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more