2019

MfourMovies MfourMovies’s year to date

MfourMovies’s highest rated films

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Trumbo

    ★★★★★

  • Twister

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Upgrade

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • The Warriors

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 421 Films watched
  • 52.6 Average per month
  • 12.4 Average per week

Milestones

First Film

The Ugly Truth

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

8 times

Tropic Thunder

twice

The Terminator

twice

Last Film

Ted

Aug 22

Genres, Countries & Languages

Action
171 films
Thriller
126 films
Adventure
125 films
Comedy
124 films
Sci Fi
121 films
Drama
117 films
Horror
85 films
Fantasy
73 films
Crime
47 films
Family
40 films
USA
389 films
UK
67 films
Germany
22 films
Canada
22 films
France
21 films
Japan
9 films
China
9 films
Italy
5 films
South Korea
5 films
Hong Kong
5 films
English
415 films
Spanish
35 films
French
34 films
German
25 films
Russian
21 films
Japanese
19 films
Italian
16 films
Chinese
11 films
Arabic
9 films
Korean
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 87

Watchlist

Stars

Directors

Crew

MfourMovies’s most liked review

Avengers: Endgame

★★★★★

Not only my Favorite MCU Film of all Time, but also my Favorite Comic Book Film of All Time! See this Film

More reviews

MfourMovies’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Son of the Mask
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Attack of the Morningside Monster
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2019

  • Ted
  • The Hustle
  • Tropic Thunder
  • The Terminal
  • Terminal Velocity
  • The Terminator
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator Salvation
  • Terminator Genisys
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Dark Star
  • They Live
  • The Thing
  • Avengers: Endgame
  • This Is 40
  • This Is the End
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Haunting of Sharon Tate
  • Dark Night
  • ¡Three Amigos!
  • The Time Traveler's Wife
  • Titanic
  • Tomb Raider
  • My Days of Mercy
  • Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Tombstone
  • Tommy Boy
  • The Tourist
  • Tower Heist
  • The Town
  • Avengers: Endgame
  • The Toy
  • The Intruder
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Training Day
  • Trainspotting
  • Train to Busan
  • Bumblebee
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: Age of Extinction
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Transformers
  • The Transformers: The Movie
  • Avengers: Endgame
  • Transporter 2
  • Someone Great
  • The Perfection
  • The Transporter
  • Long Shot
  • Tremors
  • Trespass
  • Trick 'r Treat
  • TRON: Legacy
  • Tropic Thunder
  • Troy
  • True Romance
  • The Truman Show
  • Trumbo
  • Truth or Dare
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Tusk
  • Twister
  • Unbreakable
  • Uncle Buck
  • Under Siege
  • Underworld: Blood Wars
  • Underworld: Awakening
  • Underworld: Rise of the Lycans
  • Underworld: Evolution
  • Underworld
  • Aladdin
  • Men in Black: International
  • Unforgiven
  • Unfriended
  • Unleashed
  • The Uninvited
  • Upgrade
  • After
  • Little
  • Bully
  • Mean Girls
  • Midsommar
  • Child's Play
  • World Trade Center
  • United 93
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Best of Enemies
  • Five Feet Apart
  • Shazam!
  • Wonder Park
  • Up in the Air
  • Urban Legend
  • Us
  • The Usual Suspects
  • V for Vendetta
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Venom
  • Vertigo
  • Toy Story 4
  • Victor Crowley
  • The Villainess
  • The Violent Kind
  • The Visit
  • Volumes of Blood: Horror Stories
  • The Wailing
  • Walk the Line
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Upside
  • WALL·E
  • War Horse
  • War of the Arrows
  • The Warriors
  • Way of the Wicked
  • We Are Marshall
  • Werewolf: The Beast Among Us
  • The Wedding Singer
  • Whip It
  • West Side Story
  • Watchmen
  • Fighting with My Family
  • Half Baked
  • Wanted
  • Weird Science
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Whiplash
  • What Maisie Knew
  • Whiteout
  • Who Framed Roger Rabbit
  • The Wild One
  • Willow
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • What Happens in Vegas
  • Ghost World
  • Hudson Hawk
  • Logan
  • The Wolverine
  • Dark Phoenix
  • While We're Young
  • X-Men: Apocalypse
  • Wild River
  • Timecop
  • Arctic
  • They Shall Not Grow Old
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Wildlife
  • Miss Bala
  • Boy
  • Always Be My Maybe
  • Superman II
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Greta
  • The Darkest Minds
  • X-Men: Days of Future Past
  • Serenity
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Deadpool 2
  • Deadpool
  • X-Men: First Class
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • Avengers: Endgame
  • Brightburn
  • Booksmart
  • The Wolf of Wall Street
  • Wind River
  • The Witch
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • The Wizard of Oz
  • Isn't It Romantic
  • Cold Pursuit
  • The Woman in Black
  • The World's End
  • Would You Rather
  • Wreck-It Ralph
  • Yojimbo
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Yor, the Hunter from the Future
  • You're Next
  • Youth
  • Zombieland
  • Zero Dark Thirty
  • Zombie Night
  • Sheena
  • Zack and Miri Make a Porno
  • X2
  • RED
  • The Dark Knight Rises
  • Happy Death Day 2U
  • Catwoman
  • The Rocketeer
  • Virus
  • Barb Wire
  • Kick-Ass 2
  • Kick-Ass
  • Ghost in the Shell
  • Avengers: Endgame

See all 421

Highly rated films MfourMovies missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more