• The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Cats

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • It

    ★★½

  • mother!

    ★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Zootopia

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★

  • Her

    ★★★

  • Side Effects

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Drive

    ★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★

  • Up

    ★★★★

  • Moon

    ★★★

  • In Bruges

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Encounters at the End of the World

    ★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½