RSS feed for Matt Hinrichs
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Terminal Man

The Terminal Man

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
Henry V

Henry V

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
Airport

Airport

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Edit this entry  
06
Charlie Chan in Black Magic

Charlie Chan in Black Magic

1944
×
★½
Edit this entry  
04
The Seventh Cross

The Seventh Cross

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Shepherd of the Hills

The Shepherd of the Hills

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Edit this entry  
21
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★
Edit this entry  
19
Curly Top

Curly Top

1935
×
★★½
Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Millennium

Millennium

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Slight Case of Murder

A Slight Case of Murder

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Edit this entry  
06
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Oscar

The Oscar

1966
×
★½
Edit this entry  
29
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Family Submerged

A Family Submerged

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Good Morning, Babylon

Good Morning, Babylon

1987
×
★★
Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
This Time for Keeps

This Time for Keeps

1947
×
★★
Edit this entry  
15
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Houdini

Houdini

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
31
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
Late Marriage

Late Marriage

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry