mia has logged 454 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dots

Dots

1940
×
Edit this entry  
13
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Edit this entry  
09
Tiger Balm

Tiger Balm

1972
×
Edit this entry  
07
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
Edit this entry  
01
Isolation

Isolation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
25
Cursed

Cursed

2005
×
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry  
05
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
01
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
Edit this entry  
29
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
Edit this entry  
21
Annie Lloyd

Annie Lloyd

2008
×
Edit this entry  
21
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★½
Edit this entry  
20
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
Edit this entry  
20
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
Edit this entry  
20
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Edit this entry  
17
Travis

Travis

2004
×
Edit this entry  
17
Concrescence

Concrescence

1996
×
Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Ecstasis

Ecstasis

1969
×
★★½
Edit this entry  
14
White Light/White Heat

White Light/White Heat

2011
×
Edit this entry  
14
Lovesong

Lovesong

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
Read the review Edit this entry  
10
Five Minutes of Pure Cinema

Five Minutes of Pure Cinema

1926
×
Edit this entry  
09
EVE

EVE

2002
×
Edit this entry  
09
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
09
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★½
Edit this entry