• Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • The King

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★

  • Ad Astra

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Maniac

    ★★★

  • High Life

  • Life of the Party

    ½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • Mary Shelley

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★

  • Newsies

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moana

  • A Silent Voice

    ★★

  • Moonlight

    ★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • Hush

    ★★★

  • 11.22.63

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Inside Out

    ★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Maidentrip

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Frances Ha

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★½

  • 127 Hours

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Grown Ups

    ★★

  • Remember Me

    ½

  • Castaway on the Moon

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • Atonement

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Nancy Drew

    ★★★½

  • Paprika

    ★★★

  • Marie Antoinette

    ★★½

  • Brokeback Mountain

    ½

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • 13 Going on 30

    ★★★½