Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Remember Me

Remember Me

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Zone

The Dead Zone

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Newsies

Newsies

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry