RSS feed for miablie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★
Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Self Portrait

Self Portrait

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Monster

Monster

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cool Kids Don't Cry

Cool Kids Don't Cry

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fools in the Mountains

Fools in the Mountains

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Teeth

Teeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Year Along the Abandoned Road

A Year Along the Abandoned Road

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ride

Ride

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jakten på Nyresteinen

Jakten på Nyresteinen

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The House of Us

The House of Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
17 Blocks

17 Blocks

2019
×
★★★½
Edit this entry