scarlet witch has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
G-Force

G-Force

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Halston

Halston

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry