Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mahler

Mahler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shine

Shine

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home of the Brave

Home of the Brave

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★½
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry