• Snatch

    ★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Sleepy Hollow

    ★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★

  • The Iron Giant

    ★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • Cremaster 2

    ★★★½

  • A Bug's Life

  • The Parent Trap

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • Hercules

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • Matilda

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★½

  • Shine

    ★★★★

  • Cremaster 1

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Mask

    ★★½

  • Forrest Gump

    ★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Dracula

    ★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Night on Earth

    ★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★½

  • Hardware

    ★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★½

  • Tremors

    ★★½

  • A Grand Day Out

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Mystery Train

    ★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Withnail & I

    ★★★★★

  • Swimming to Cambodia

    ★★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • True Stories

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Home of the Brave

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★½

  • The Goonies

    ★★½

  • The Breakfast Club

    ★★½

  • Frankenweenie

    ★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Nineteen Eighty-Four

    ★★★★

  • Top Secret!

    ★★★

  • Twilight Zone: The Movie

    ★★★

  • The Man with Two Brains

  • Return of the Jedi

    ★★★

  • Creepshow

    ★★

  • Vincent

    ★★★½

  • The Draughtsman's Contract

    ★★★★

  • Hansel and Gretel

    ★★★

  • The Evil Dead

    ★★½