• Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★½

  • Hair

    ★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Watership Down

    ★★★½

  • Grease

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★

  • The Girl Chewing Gum

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★

  • Mahler

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Color of Pomegranates

  • The Alphabet

    ★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★

  • Dorothy, the Kansas City Pot Head

    ★★★

  • Breakaway

    ★★★★★

  • Six Men Getting Sick

    ★★★½

  • Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

    ★★★★★

  • The Day of the Triffids

    ★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • West Side Story

  • Psycho

    ★★★½

  • The Time Machine

    ★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • The Blood of a Poet

    ★★★★