RSS feed for David
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • Underwater

    ★★

  • Dark Waters

    ★★½

  • The Good Liar

    ★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • A Hidden Life

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Alien: Specimen

  • Shazam!

    ★½

  • Alien: Containment

  • Captain Marvel

  • Glass

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★½

  • Aquaman

  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

  • Venom

  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

  • Widows

    ★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★½

  • Ocean's Eight

  • The Devil's Doorway

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★½

  • Avengers: Infinity War

  • Super Troopers 2

  • Gonjiam: Haunted Asylum

  • Ready Player One

    ★★★

  • Upgrade

    ★★½

  • Unfriended: Dark Web

    ★★½

  • Game Night

  • Unsane

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★½

  • Hereditary

    ★★

  • Sorry to Bother You

  • Searching

  • The Post

  • A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Do Not Pick Up Hitchhikers

  • The Polish Accountant

  • See You on the Other Side Dear Friend

  • Tell It Martin

  • I Had Bad Milk in Dehradun

  • Behind the Red Curtain

  • Bad Binoculars

  • Two Blue Balls

  • A Pot of Boiling Oil

  • Murder on the Orient Express

  • Justice League

  • Thor: Ragnarok

    ★★½

  • The Houses October Built 2

    ½

  • Downsizing

  • Roman J. Israel, Esq.

  • Revenge

    ★½

  • The Ritual

  • Molly's Game