RSS feed for David
  • White Men Can't Jump

    White Men Can't Jump

    ★★★½

    Who doesn’t love Jeopardy?

  • Alan Partridge's Scissored Isle

    Alan Partridge's Scissored Isle

    ★★½

    Coogs needs Armando’s gentle guiding hand.

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★½

    Feels like the least effort Jarmusch has put into a film. I guess I don't get it. That being said, I feel like any criticism of this film could easily be dispelled with the reply, "it's a Jarmusch zombie film, what did you expect?

  • Bowling for Columbine

    Bowling for Columbine

    ★★★★

    Is that Letterboxd image for this film supposed to be the ugliest thing we've ever seen, or is it an accident?

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★

    Should have been a video game.

    James Gray, you are amazing.

  • Zero Effect

    Zero Effect

    ★★½

    Back that one time, Jake Kasdan made an alright movie (with a largely regrettable soundtrack).

  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

    What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

    Nice seeing the restored footage.

    Not so sure about the rest.

  • Baskın

    Baskın

    Extrapolated from a short film, you say? Now that I find hard to believe!

    Zero points for using Riz's Cannibal Holocaust music.

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    Some immensely disquieting parallels to modern life - the ways we "space out" while looking at our screens or inebriating, while we're being tainted into madness.

    Certainly the finest Lovecraft adaptation there is. Can't wait for more. Film has a few problems. But mostly I'm just grateful that Stanley did it, really went for it. I suppose I have no objectivity in the matter. It was so good.

  • Ace Ventura: Pet Detective

    Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★

    "He can make you laugh with nothing more than a frantic flailing of his limbs..."

  • Quatermass II

    Quatermass II

    ★★★½

    side note: AWESOME opening

  • Killing Them Softly

    Killing Them Softly

    ★★★

    The last scene quite unnecessarily hits the nail on the head, and the credits song is AWFUL. Barring those things, I really like this movie.