Sort by

miawaIIace has logged 47 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amityville Terror

The Amityville Terror

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amityville Death House

Amityville Death House

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amityville Asylum

The Amityville Asylum

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possum

Possum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Within

Within

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amityville Haunting

The Amityville Haunting

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cellar

The Cellar

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Executive Order

Executive Order

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clown

Clown

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spinners

Spinners

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry