Micah has logged 475 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Teacher

A Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Illumination Presents: Minions Holiday Special

Illumination Presents: Minions Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry