Micah has logged 44 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rampage

Rampage

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
16
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry