Sort by

mica has logged 144 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Mom is a Character

My Mom is a Character

2013
×
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Edit this entry  
20
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Persona

Persona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sweet Home

Sweet Home

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Vincenzo

Vincenzo

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nevertheless,

Nevertheless,

2021
×
Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry