Sort by

Michael has logged 44 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogeyman

Boogeyman

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anita

Anita

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Autour de Jeanne Dielman

Autour de Jeanne Dielman

2004
×
Edit this entry  
08
Vamps

Vamps

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
They

They

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

bell hooks: Cultural Criticism & Transformation

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Girls Lost

Girls Lost

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry