Sort by

Michael has logged 384 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Entourage

Entourage

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pan

Pan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Every Secret Thing

Every Secret Thing

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★
Edit this entry  
14
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brothers in Exile

Brothers in Exile

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Air

Air

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry