Sort by

Michael has logged 64 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Stomp the Yard

Stomp the Yard

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Risen

Risen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Drillbit Taylor

Drillbit Taylor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
All the Way

All the Way

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
All the Way

All the Way

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan

Pan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rules of Engagement

Rules of Engagement

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Fifty Shades of Black

Fifty Shades of Black

2016
×
★★★½
Edit this entry