Sort by

Michael has logged 78 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Predators

Predators

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cobb

Cobb

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raccoon and the Light

Raccoon and the Light

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shahkboy

Shahkboy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
211

211

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12: Behind the Scenes

Short Term 12: Behind the Scenes

2014
×
Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pearl

Pearl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry