Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Calvary

    ★★★★

  • The Normal Heart

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Paranormal Activity: The Marked Ones

Jan 3

Last Film

Citizen Kane

Dec 29

Diary Milestones

Captain America: The First Avenger
50th May 2
Harakiri
100th Aug 16
Gone Girl
150th Dec 27

Most Watched

Filth

twice

Sin City: A Dame to Kill For

twice

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Action
53 films
Thriller
42 films
Crime
28 films
Comedy
28 films
Sci Fi
26 films
Adventure
24 films
Horror
20 films
Mystery
15 films
History
14 films
USA
112 films
UK
25 films
Germany
13 films
France
12 films
Japan
10 films
South Korea
9 films
Canada
9 films
Italy
5 films
Australia
5 films
Sweden
4 films
English
116 films
Japanese
9 films
Korean
9 films
German
6 films
Italian
3 films
Indonesian
2 films
Cantonese
1 film
Russian
1 film
Documentary
Average 3.80
Romance
Average 3.78
Mystery
Average 3.70
Drama
Average 3.68
History
Average 3.68
War
Average 3.67
Family
Average 3.50
Animation
Average 3.50
Comedy
Average 3.34
Crime
Average 3.34
France
Average 3.88
Germany
Average 3.73
UK
Average 3.70
Italy
Average 3.70
Sweden
Average 3.62
Australia
Average 3.60
Japan
Average 3.45
USA
Average 3.43
Canada
Average 3.39
Spain
Average 3.38
German
Average 3.75
Japanese
Average 3.50
English
Average 3.44
Korean
Average 3.28

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Piranha 3DD
Average weighted rating:

1.7

Most popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job
Average weighted rating:

3.8

Films Michael watched in 2014

  • Citizen Kane
  • Gone Girl
  • The Interview
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Filth
  • Guardians of the Galaxy
  • The Imposter
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Nightcrawler
  • Indie Game: The Movie
  • Fast & Furious 6
  • Boyhood
  • The Babadook
  • Fast Five
  • The Fly
  • The Crazies
  • Synecdoche, New York
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Frost/Nixon
  • Changeling
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Waltz with Bashir
  • Funny Games
  • Machete Kills
  • Suck Me Shakespeer
  • Groundhog Day
  • Heat
  • Super
  • Piranha 3DD
  • United 93
  • The Conversation
  • Inside Llewyn Davis
  • Edge of Tomorrow
  • Run Lola Run
  • The Guard
  • Calvary
  • Ip Man
  • Adaptation.
  • The Man from Nowhere
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Normal Heart
  • Wolf Children
  • Mary and Max
  • Cheap Thrills
  • Memories of Murder
  • A Bittersweet Life
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Experiment
  • The Chaser
  • 13 Assassins
  • Harakiri
  • Good Will Hunting
  • The Royal Tenenbaums
  • Treevenge
  • Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job
  • Oculus
  • A Tale of Two Sisters
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Castaway on the Moon
  • Battle Royale
  • Captain Phillips
  • Milk
  • Ed Wood
  • The Raid 2
  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
  • The Game
  • Enemy
  • The Wind Rises
  • Hunger
  • Jodorowsky's Dune
  • Noah
  • Amores Perros
  • The Mist
  • Bicycle Thieves
  • Under the Skin
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Senna
  • Halloween
  • There Will Be Blood
  • The Others
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Downfall
  • The Grand Budapest Hotel
  • Apocalypto
  • A Fistful of Dollars
  • Frances Ha
  • The Wolverine
  • The Lego Movie
  • Godzilla
  • Thor: The Dark World
  • The Celebration
  • Snowpiercer
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Stalker
  • They Live
  • A Separation
  • The Evil Dead
  • Evil Dead II
  • I Saw the Devil
  • Captain America: The First Avenger
  • Her
  • Iron Man 3
  • Iron Man 2
  • Life Is Beautiful
  • Thor
  • A Beautiful Mind
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Lives of Others
  • Psycho
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Taxi Driver
  • Die Hard
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Black Swan
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • The Terminator
  • As Good as It Gets
  • Hachi: A Dog's Tale
  • Fantastic Mr. Fox
  • Paths of Glory
  • Dallas Buyers Club
  • City Lights
  • North by Northwest
  • Office Space
  • Exit Through the Gift Shop
  • Dawn of the Dead
  • The Usual Suspects
  • Lawrence of Arabia
  • 12 Years a Slave
  • The Sunset Limited
  • Nebraska
  • RoboCop
  • Blade Runner
  • The Thing
  • Blow
  • Vertigo
  • Filth
  • The Wolf of Wall Street
  • The Act of Killing
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Rush
  • The Sixth Sense
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Don Jon
  • Paranormal Activity: The Marked Ones

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Wild Tales
  • Pride
  • Billy Elliot: The Musical Live
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • 0.5 mm
  • Haider
  • The Fool

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more