Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • Samsara

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Guest

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Judgment at Nuremberg

    ★★★★

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Guest

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

Return of the Jedi

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Action
22 films
Adventure
18 films
Comedy
15 films
Sci Fi
13 films
Documentary
12 films
Thriller
11 films
Crime
9 films
Fantasy
8 films
History
7 films
USA
54 films
UK
17 films
Japan
12 films
France
6 films
Germany
6 films
Denmark
3 films
Ghana
2 films
Spain
2 films
Finland
2 films
English
58 films
Japanese
10 films
German
2 films
Spanish
1 film
Cantonese
1 film
Turkish
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Pitch Black Heist
Average weighted rating:

3.6

Films Michael watched in 2015

  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Carol
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Pitch Black Heist
  • Life Itself
  • Bone Tomahawk
  • Song of the Sea
  • It's a Wonderful Life
  • The Princess Bride
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Escape from New York
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Rocky
  • Rushmore
  • Slow West
  • Victoria
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Ant-Man
  • Mud
  • Helvetica
  • Bubba Ho-tep
  • Steve Jobs
  • Ran
  • Encounters at the End of the World
  • The Look of Silence
  • Saving Private Ryan
  • Macbeth
  • The Secret in Their Eyes
  • Kingdom of Heaven
  • The Martian
  • Beasts of No Nation
  • Look Who's Back
  • Team America: World Police
  • End of Watch
  • Inside Job
  • Samsara
  • Searching for Sugar Man
  • It Follows
  • Rashomon
  • Throne of Blood
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max 2
  • Sanjuro
  • Yojimbo
  • High and Low
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Ex Machina
  • From Up on Poppy Hill
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Citizenfour
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Event Horizon
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Modern Times
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • In the Mood for Love
  • Interstellar
  • Lost in Translation
  • Porco Rosso
  • Judgment at Nuremberg
  • Whiplash
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Drop
  • John Wick
  • Winter Sleep
  • Blue Ruin
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • The Guest

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Visaranai
  • Masaan
  • Ivy
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more