Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Lemonade

    ★★★★

  • One More Time with Feeling

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 281 Films watched
  • 23.4 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Funny Games

Jan 1

Most Watched

Stop Making Sense

6 times

Dazed and Confused

5 times

Commando

3 times

22 Jump Street

twice

20,000 Days on Earth

twice

Last Film

Kiss Kiss Bang Bang

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
144 films
Action
76 films
Comedy
76 films
Thriller
75 films
Crime
50 films
Adventure
46 films
Sci Fi
40 films
Horror
36 films
Documentary
34 films
Mystery
32 films
USA
191 films
UK
48 films
France
34 films
Germany
26 films
Canada
22 films
Japan
19 films
Hong Kong
12 films
Taiwan
8 films
Denmark
7 films
China
7 films
English
217 films
Japanese
15 films
German
12 films
Chinese
8 films
Korean
6 films
Spanish
5 films
French
4 films
Cantonese
3 films
Danish
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 95

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gods of Egypt
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bosch: The Garden of Dreams
Average weighted rating:

3.3

Films Michael watched in 2016

  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Christiane F.
  • Cronos
  • Toni Erdmann
  • A Brighter Summer Day
  • Before Sunset
  • Chungking Express
  • A Bigger Splash
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • Stop Making Sense
  • Bosch: The Garden of Dreams
  • The Grey
  • RoboCop 2
  • Videodrome
  • One More Time with Feeling
  • 22 Jump Street
  • Arrival
  • Suicide Squad
  • Starship Troopers
  • Scanners
  • 21 Jump Street
  • 20,000 Days on Earth
  • Escape from L.A.
  • Predator
  • Army of Darkness
  • Chef
  • Planet Terror
  • 20,000 Days on Earth
  • 22 Jump Street
  • True Memoirs of an International Assassin
  • Barbie: Spy Squad
  • Idiocracy
  • Hell or High Water
  • xXx: State of the Union
  • Barbie & Her Sisters in a Puppy Chase
  • Dawn of the Dead
  • Magic Mike XXL
  • Before the Flood
  • Slither
  • The Handmaiden
  • Hush
  • Dazed and Confused
  • Grimsby
  • Commando
  • Dazed and Confused
  • Land of the Dead
  • Stop Making Sense
  • Stop Making Sense
  • Day of the Dead
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Annie Hall
  • Dark City
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Doubt
  • 2001: A Space Odyssey
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • Lost in Translation
  • Hunt for the Wilderpeople
  • True Stories
  • Focus
  • The Intern
  • The Adventures of Tintin
  • Traffic
  • Train to Busan
  • Everybody Wants Some!!
  • Dazed and Confused
  • Mulholland Drive
  • Warcraft
  • The Third Man
  • X-Men: Apocalypse
  • Don't Breathe
  • Get the Gringo
  • The Fall
  • A Touch of Zen
  • As Above, So Below
  • Barbie: Star Light Adventure
  • Black Dynamite
  • The Elephant Man
  • Badlands
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Captain America: Civil War
  • Pan's Labyrinth
  • Junun
  • Taxi Driver
  • The Assassin
  • Perfect Blue
  • Revanche
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Stop Making Sense
  • Lost River
  • Godzilla
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • Jack Reacher
  • Lost in Translation
  • Dragon Inn
  • Night and Fog
  • Munich
  • Sing Street
  • Hero
  • Star Trek Beyond
  • Gods of Egypt
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Mulholland Drive
  • Blue Velvet
  • Lost Highway
  • Dredd
  • Eraserhead
  • Banksy Does New York
  • Exit Through the Gift Shop
  • Punch-Drunk Love
  • Princess Mononoke
  • Twin Peaks
  • Stop Making Sense
  • Hugo
  • High-Rise
  • The Grand Budapest Hotel
  • Castello Cavalcanti
  • Cousin Ben Troop Screening
  • Moonrise Kingdom
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Darjeeling Limited
  • Hotel Chevalier
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Royal Tenenbaums
  • Rushmore
  • Bottle Rocket
  • Bottle Rocket
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Pain & Gain
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Thing
  • My Best Fiend
  • Blackhat
  • Green Room
  • Watchmen
  • The Lobster
  • The Holy Mountain
  • House
  • Dogtooth
  • Brazil
  • The Assassin
  • The Nice Guys
  • Dazed and Confused
  • Four Lions
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Embrace of the Serpent
  • Blue Ruin
  • Bone Tomahawk
  • Bronson
  • Pusher 3
  • Pusher II
  • Only God Forgives
  • Drive
  • Pusher
  • Hail, Caesar!
  • Lucy
  • The Bourne Ultimatum
  • Pontypool
  • Grimsby
  • Dazed and Confused
  • The Neon Demon
  • The Bourne Supremacy
  • Clouds of Sils Maria
  • The Bourne Identity
  • Everybody Wants Some!!
  • F for Fake
  • Hard Boiled
  • Enter the Void
  • The Killer
  • Show Me a Hero
  • Spring Breakers
  • The Fog
  • Stop Making Sense
  • Cold Fish
  • Himizu
  • The Virgin Psychics
  • Tag
  • Love Exposure
  • Escape from New York
  • Elite Squad: The Enemy Within
  • The Witch
  • Only Yesterday
  • My Winnipeg
  • Lemonade
  • Deadpool
  • The Heart of the World
  • The Witch
  • The Kings of Summer
  • Resident Evil: Retribution
  • Elite Squad
  • Lemonade
  • New World
  • Stoker
  • Phoenix
  • Big Trouble in Little China
  • The Invitation
  • Krampus
  • Fish Tank
  • When Marnie Was There
  • Joint Security Area
  • Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
  • Sympathy for Lady Vengeance

See all 281

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • The Odyssey
  • Endless
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini
  • Dou kyu sei – Classmates

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more