Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Still Walking

    ★★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • 2046

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

Jan 1

Most Watched

Call Me by Your Name

4 times

F for Fake

3 times

The Ballad of Buster Scruggs

twice

Mission: Impossible - Fallout

twice

The Death of Stalin

twice

Last Film

Climax

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Comedy
27 films
Adventure
17 films
Action
16 films
Romance
14 films
Thriller
12 films
Documentary
11 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
9 films
Crime
9 films
USA
58 films
UK
22 films
France
17 films
Germany
13 films
Japan
6 films
Italy
5 films
Brazil
4 films
Netherlands
3 films
Ireland
3 films
Austria
3 films
English
66 films
German
6 films
Japanese
5 films
French
5 films
Spanish
2 films
Hindi
1 film
Chinese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Last Call for Nowhere
Average weighted rating:

2.5

Films Michael watched in 2018

  • Climax
  • Death on the Nile
  • The Polar Express
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Howl's Moving Castle
  • Rams
  • Into the Wild
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • F for Fake
  • El Angel
  • Under the Silver Lake
  • Shoplifters
  • The Favourite
  • Meeting Gorbachev
  • Roma
  • Burning
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Drowning by Numbers
  • Caravaggio
  • Goldfinger
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Stefan Zweig: Farewell to Europe
  • Eighth Grade
  • Won't You Be My Neighbor?
  • F for Fake
  • The Waldheim Waltz
  • Spectre
  • The Big Lebowski
  • The Princess Bride
  • 2046
  • A Single Man
  • Mission: Impossible - Fallout
  • My Best Fiend
  • The Death of Stalin
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Stop Making Sense
  • Hereditary
  • Face/Off
  • Call Me by Your Name
  • Isle of Dogs
  • Isle of Dogs
  • Love, Simon
  • Avengers: Infinity War
  • Call Me by Your Name
  • Wings of Desire
  • Nick Cave & The Bad Seeds: Distant Sky - Live in Copenhagen
  • Call Me by Your Name
  • Saturday Night Fever
  • Life of Brian
  • The Death of Stalin
  • Still Walking
  • Toni Erdmann
  • Lady Bird
  • Annihilation
  • F for Fake
  • John Wick: Chapter 2
  • Men in Black 3
  • Spider-Man: Homecoming
  • Last Call for Nowhere
  • The Shape of Water
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Call Me by Your Name
  • The Lives of Others
  • A Hard Day's Night
  • Justice League
  • What We Do in the Shadows
  • The Florida Project
  • Phantom Thread
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • The Infiltrator
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Thor: Ragnarok
  • The Room
  • The Disaster Artist
  • Ek Tha Tiger
  • Dunkirk
  • The Killing of a Sacred Deer
  • A Ghost Story
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Tokyo Story
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more