• Scream

    ★★★★½

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Midnight Mass

  • Squid Game

  • Jagged

    ★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • Trolls World Tour

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • Lost Girls

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Cats

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★½

  • In the Tall Grass

    ★★★