michaelaedson has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jagged

Jagged

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★½
Read the review Edit this entry