Sort by

amrit has logged 593 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
25
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Edit this entry  
25
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
24
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
24
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
13
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry