Sort by

amrit has logged 68 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
31
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Music Room

The Music Room

1958
×
Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Notte

La Notte

1961
×
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★
Edit this entry  
07
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry