amrit has logged 59 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★
Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
Edit this entry  
23
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Edit this entry  
22
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★
Edit this entry  
18
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
George Carlin: Complaints & Grievances

George Carlin: Complaints & Grievances

2001
×
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★
Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
Edit this entry  
12
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry