Sort by

amrit has logged 814 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mile 22

Mile 22

2018
×
½
Edit this entry  
19
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry