• Scream

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Cinderella

    ½

  • Fear Street: 1666

    ★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Luca

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Sisters on Track

    ★★★½

  • Flee

    ★★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Out

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Ma

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Official Secrets

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • mid90s

    ★★½

  • 22 July

    ★½

  • Roma

    ★★★½

  • The Package

  • Hereditary

  • Phantom Thread

    ★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Lady Bird

  • Beach Rats

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

    ★★½

  • Into the Woods

    ★★★

  • The Last Five Years

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Look of Silence

    ★★★

  • Güeros

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Wolf of Wall Street

  • The Conjuring

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Pariah

    ★★★★

  • Twilight

    ★★

  • Wild Child

    ★★½

  • Juno

    ★★★★

  • Hairspray

    ★★★

  • Persepolis

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • White Chicks

    ★★★

  • Brother to Brother

    ★★★★

  • The Triplets of Belleville

    ★★★½

  • The Princess Diaries

    ★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • Miss Congeniality

    ★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Bound

    ★★★★

  • A Moment of Innocence

    ★★★