Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brother to Brother

Brother to Brother

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Salt Mines

The Salt Mines

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen

The Queen

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sisters on Track

Sisters on Track

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry