• Antlers

    Antlers

    ★★★½

    I feel like people didn't really get this one. Sure it's not perfect and does suffer from a lot of horror movie cliches (characters making very dumb decisions, some dumb dialogue and just stuff that you've seen before) but it was still a pretty interesting take on child abuse and unresolved trauma. I don't think that it should be taken all that literally cause the whole Wendigo aspect of it is not all that explored or necessary in the main…

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★½

    All I knew going into this movie was that it was considered to be unmarketable and I can confirm that this is very much the case. Even if you go back and watch the trailer for it, it very much does not repressent what the movie is at all.
    It's kind of a unique horror movie. Not everything works narratively and certain aspects fall a bit flat for me, but I still very much respect it. You can tell that…

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ½

    It's been a while since was legitimately shocked by how awful a movie was. I was honestly left in awe at the mere insanity that was the last act of this movie. The whole leadup to it was a very bland, cheap and unimpressive crime thriller that thought it was much smarter than it actually was, but the very end was really the most buffling part.
    The direction was so weak. Every shot felt meaningless, there was little to no…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    I forgot how funny this movie is. Not only that, but also how well it manages to balance of the humor with all the serious stuff. There is some pretty dark shit in it and it somehow manages to be alongside scenes of a kid having Hitler as an imaginary friend.
    I can see why it is a fan favourite in Taika's filmography. I am very glad that I decided to revisit it.

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

    Wes Anderson at his most angsty. I was at first taken aback by the film's lack of humorous, but as the film went on I began to understand that this is less of a comedy and more of a character study. Probably the guy's most depressing film, if you can call it that. There is a sense of levity and Williem Dafoe's character served as very solid comedic relief, but a lot of it feels more serious and featues a…

  • Two Weeks Notice

    Two Weeks Notice

    ★★½

    Certified chick-flick. Very meh.

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★½

    This is a film that trusts children. It manages to convey so much information without that much dialogue in a way that even kids can perfectly understand everything that is taking place literally and emotionally.
    It also does an amazing job at blancing being both the most adorable thing and genuinely terrifying. Its commentary on the direction that humanity has taken feels errily relevant and is at times a bit too uncomfortable. Props to them for going them even if…

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★

    I connected with this more than I expected. Not only is only is it one of his funniest movies, but also one of his most heartfelt. You aren't constantly distracted by famous actors showing up for a scene and the fact that it revolves mostly around just those three guys helps you get more invested in the story.
    It also looks great. All the location they visit are very appealing and feature nice usage of colours, especially yellow.
    Great character dynamics and a nice aesthetic that you never get bored of. I can see why this is considered an underrated film in Wes Anderson' filmography.

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★

    A long mess that is filled with weird character motivations, plot lines introduced out of the blue and at times questionable acting and dialogue.
    At the same time this is one of the few big blockbusters that actually feels expensive. It's actually one of the most expensive movies ever made and you can tell from how top notch the visuals are and how high the production value is. It honestly still looks great and you can tell that Gore Verbinski handled the big budget in the best possible way.
    Despite being very flawed, it is in some ways admirable. Plus as times it's also pretty fun.

  • Aladdin

    Aladdin

    Ok I'm honestly just hate watching at this point.
    The fact that Will Smith as the Genie is the only remotely entertaining thing about it should say a lot about its level of quality.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    Christopher Lloyd's role in this movie is one of the most riidiculous things they could come up with and it 100% works.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

    Much more silly and not nearly as tightly written and paced as the first one, but what this film excels at is upping the ante in a lot of ways. It feels of much bigger scale with them visiting all these different locations and meeting a bunch of new characters that, even after all the sequels, still feel memorable. It's filled with ambition and you can tell that Gore Verbinski had all these crazy ideas that he wanted to put…