MichaelEternity has logged 471 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thumbelina

Thumbelina

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harum Scarum

Harum Scarum

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
29th Street

29th Street

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Timescape

Timescape

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
08
Christmas at the Plaza

Christmas at the Plaza

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pebble and the Penguin

The Pebble and the Penguin

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Read the review Edit this entry