Michael has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
Read the review Edit this entry  
20
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
Read the review Edit this entry  
18
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Read the review Edit this entry  
18
At Land

At Land

1944
×
Read the review Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Golem

The Golem

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
Edit this entry  
24
Stutterer

Stutterer

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
21
The American President

The American President

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Best in Show

Best in Show

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Read the review Edit this entry  
05
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Insidious

Insidious

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
Read the review Edit this entry