Sort by

vanessa has logged 799 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raving Iran

Raving Iran

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
½
Edit this entry  
27
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sissi

Sissi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Demons

The Demons

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Bloom of Yesterday

The Bloom of Yesterday

2016
×
Edit this entry  
08
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
03
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Party

The Party

2017
×
★★½
Edit this entry