Sort by

michael has logged 254 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Liar Game: The Final Stage

Liar Game: The Final Stage

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Memento Mori

Memento Mori

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Whispering Corridors

Whispering Corridors

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
My Name

My Name

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Bloody Reunion

Bloody Reunion

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Death of Me

Death of Me

2020
×
Edit this entry  
08
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Pietà

Pietà

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★½
Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry