Highest rated films

  • Bingo Hell

    ★★★★★

  • Masking Threshold

    ★★★★★

  • Red Snow

    ★★★★★

  • Hotel Poseidon

    ★★★★★

  • Take Back the Night

    ★★★★★

  • The Blood of the Dinosaurs

    ★★★★★

  • Narrow

    ★★★★★

  • Potted Palm Trees

    ★★★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Death Walks on Nitrate

    ★★★★★

  • In France Michelle Is a Man's Name

    ★★★★★

  • Solution for Sadness

    ★★★★★

  • The Bloody Ballad of Squirt Reynolds

    ★★★★★

  • A Place Among the Dead

    ★★★★★

  • ASMR for White Liberals

    ★★★★★

  • The Danger in Front

    ★★★★★

  • Disco Graveyard

    ★★★★★

  • Melted

    ★★★★★

  • Pursuit Of A Jigsaw

    ★★★★★

  • Darling Pet Monkey

    ★★★★★

  • Tea Time

    ★★★★★

  • A$$ Level

    ★★★★★

  • Miss Blueberry Beauty Pageant

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 598 Films watched
  • 49.8 Average per month
  • 11.5 Average per week

Milestones

First Film

Valley Girl

Jan 1

Most Watched

Sitting Duck

6 times

Bag Your Face

twice

The Video Store

twice

Processing

twice

My Love Letter to Horror

twice

Last Film

Pig

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
216 films
Comedy
136 films
Thriller
109 films
Action
105 films
Sci Fi
100 films
Drama
74 films
Fantasy
47 films
Adventure
43 films
Crime
39 films
Animation
37 films
USA
311 films
UK
40 films
Canada
31 films
Germany
19 films
Japan
16 films
France
14 films
Italy
12 films
Spain
11 films
Hong Kong
9 films
Australia
9 films
English
532 films
French
11 films
Spanish
11 films
Japanese
11 films
Italian
8 films
Cantonese
5 films
Chinese
4 films
German
3 films
Dutch
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 155 Added 825

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael J.’s most liked review

Blood Bath

Blood Bath

Note: watched longer Track of the Vampire version

More reviews

Michael J.’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Black Swan
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Leprechaun: Origins
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Stick Doll

Films Michael J. watched in 2021

  • Pig
  • Shadow of the Thin Man
  • Jupiter Ascending
  • Cloud Atlas
  • Another Thin Man
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • The Gauntlet
  • Barbecue Death Squad From Hell
  • Bound
  • A Quiet Place to Kill
  • Black Christmas
  • Black Christmas
  • The Matrix Resurrections
  • Five Fingers of Death
  • The Animatrix
  • Evil Ed
  • Hey, Hey, It's the Monkees
  • A Place Among the Dead
  • Christmas Evil
  • Tales of the Uncanny
  • 33 ⅓ Revolutions per Monkee
  • Hey, Hey We're The Monkees
  • Unlawful Combatant
  • Rendang of Death
  • REBIRTH.jpeg
  • Bag Your Face
  • Class
  • Asparagus 2
  • Sophie in Furbyland
  • Good Head
  • Philia
  • Sick Fuck
  • Tout Ce Qui Grouille sous la Mer
  • A Song of Lust and Love
  • Growth of the Soil
  • Ursus
  • Geri and Rick
  • The Blood of the Dinosaurs
  • Geneva Jacuzzi's Casket
  • The Video Store
  • Processing
  • Sitting Duck
  • The Matrix Revolutions
  • Eyes Out
  • A Shadow in the Darkness
  • The Matrix Reloaded
  • All of You
  • Ignore It
  • Terrible Things
  • Stick Doll
  • Querent
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • The Brilliant Terror
  • Sink
  • Witches Midnight
  • Sitting Duck
  • The Matrix
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Grummy
  • Blood from the Mummy's Tomb
  • The Loveless
  • Vampire Dentist
  • Schoolgirl Hitchhikers
  • I Thought His Name Was Blarche
  • Quick Change
  • The Final Cut
  • Captain Voyeur
  • Memoirs of an Invisible Man
  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge
  • Gor
  • The Nightingale
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • The Stunt Man
  • Exterior Day
  • The Only Fan
  • Siphon
  • Untwined
  • Jeff Can't Swim
  • The Papers
  • Mason
  • Sitting Duck
  • The Dancing Pig
  • Black Swan
  • Tunnel To The Inferno
  • Wonder Woman 1984
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • The Greatest of Expectations
  • The Video Store
  • Alien Planet
  • Planet I.X.
  • Processing
  • Penumbra
  • Oxygen
  • Sitting Duck
  • 99 Problems
  • In the Dark
  • Doctor of Doom
  • The Wrestling Women vs. the Aztec Mummy
  • 2 Days in the Valley
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Reel Trouble
  • A Return to Salem's Lot
  • Black Rain
  • That's Sexploitation!
  • Every Time We Meet for Ice Cream Your Whole F*cking Face Explodes
  • Jubilee
  • Sisters
  • Alien on Stage
  • Gastral Projection
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Saint Maud
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • The Far Country
  • The Yellow Loves
  • Trick 'r Treat
  • Queen of the Damned
  • She Dies Tomorrow
  • Censor
  • Munchies
  • Dune
  • Genevieve
  • My Love Letter to Horror
  • Night of the Covenant
  • Black Vulture
  • deleve
  • A Darker Place
  • Phantasmic
  • He Comes at Night
  • Dead Love: A Fever Dream of Terror
  • Strigoi
  • Coyote
  • Golem
  • Sitting Duck
  • Giant: The World Of Filmmaker Jeff Leroy
  • #nofilter
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • The Scout
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Ghoulies IV
  • Ghoulies II
  • Ghoulies
  • Punisher: War Zone
  • Blood Bath
  • Annette
  • Shocker
  • Fiend
  • A Nightmare on Elm Street
  • Friday the 13th
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Mummy Returns
  • The Last House on the Left
  • Toxic Tutu
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • He Left Instructions
  • Oblivion
  • Bingo Hell
  • Space Jam
  • Those Who Wish Me Dead
  • Freddy vs. Jason
  • Tenet
  • Daughter of Dracula
  • Blow-Up
  • Titane
  • Willard
  • Jason X
  • Godzilla vs. Kong
  • Victor/Victoria
  • 10 to Midnight
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Malignant
  • The Death of David Cronenberg
  • The Mummy
  • The Mummy
  • Embrace of the Vampire
  • Little Clumps of Hair
  • G for Grandad
  • Tropical Cop Tales
  • Renegades
  • The Importance of Awards in Advertising: A Talk by Maximillian Villivankk.
  • My Love Letter to Horror
  • Crabs
  • Extinguish
  • Night of the Covenant
  • On the Road Again
  • Beyond the Green Hole
  • The Transformations of the Transformations of the Drs. Jenkins
  • Mysteries Of Cryptid Sex #1799
  • Murderous Space F************
  • Soy Un Vampiro
  • Red Snow
  • Miss Blueberry Beauty Pageant
  • Giant: The World Of Filmmaker Jeff Leroy
  • Witness Underground
  • A Machine for Boredom
  • Oh, for a Pack of Gum
  • Sitting Duck
  • What Stays Behind

See all 598

World map

Highly rated films Michael J. is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more