2017

Michael May Michael May’s year in review

Michael’s highest rated films

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • Ernest Saves Christmas

    ★★★★★

  • A Muppet Family Christmas

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Table 19

    ★★★★★

  • Maverick

    ★★★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★★

  • The Legend of Tarzan

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Jane Got a Gun

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 389 Films watched
  • 32.4 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Jail Bait

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

4 times

Logan

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

Office Christmas Party

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
138 films
Action
133 films
Comedy
111 films
Adventure
108 films
Thriller
78 films
Sci Fi
72 films
Fantasy
65 films
Horror
63 films
Western
56 films
Romance
54 films
USA
326 films
UK
53 films
France
19 films
Canada
16 films
Germany
15 films
Japan
10 films
Australia
9 films
Italy
7 films
New Zealand
5 films
Belgium
4 films
English
374 films
Spanish
24 films
Italian
18 films
French
17 films
German
15 films
Japanese
9 films
Russian
7 films
Latin
6 films
Hungarian
6 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Michael’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

★★★★½

Will probably bump this up a half-star after processing it some more. Definitely a Top Three Star Wars film for me.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Toofani Tarzan

Films watched in 2017

  • Office Christmas Party
  • The Hero
  • When Harry Met Sally...
  • The Little Hours
  • While You Were Sleeping
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The White Queen
  • The Muppet Christmas Carol
  • My Cousin Rachel
  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Almost Christmas
  • Four Christmases
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Baywatch
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Home for the Holidays
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Literally, Right Before Aaron
  • Ed Wood
  • Wakefield
  • The Muppet Movie
  • How to Be a Latin Lover
  • The Third Man
  • Snatched
  • Day of Anger
  • Ernest Saves Christmas
  • Free Fire
  • A Muppet Family Christmas
  • The Lost City of Z
  • A Christmas Carol
  • Mickey's Christmas Carol
  • Your Name.
  • Tarzan Finds a Son!
  • Sunset
  • Lost in Paris
  • Going in Style
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • A Charlie Brown Christmas
  • A Christmas Story
  • Beauty and the Beast
  • Their Finest
  • Colossal
  • Frosty the Snowman
  • Logan
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Rudolph, the Red-Nosed Reindeer
  • White Christmas
  • Pluto's Christmas Tree
  • Table 19
  • Holiday Affair
  • Avalanche
  • Thunder Road
  • The Time Travelers
  • Cry Wilderness
  • Get Out
  • While the City Sleeps
  • Reptilicus
  • Justice League
  • The Lego Batman Movie
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Night of the Hunter
  • The Hunt for Red October
  • Resident Evil: Retribution
  • Die Hard
  • Murder on the Orient Express
  • Tarzan's Revenge
  • Maverick
  • Witness to Murder
  • Resident Evil: Afterlife
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Angel Face
  • His Kind of Woman
  • Thor: Ragnarok
  • Resident Evil: Extinction
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • Charlie Chan on Broadway
  • House on Haunted Hill
  • The Love Witch
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Phantom of the Opera
  • Wolf
  • Teen Wolf
  • Army of Darkness
  • The Babadook
  • Evil Dead II
  • The Monster Squad
  • Dracula
  • The Hills Have Eyes
  • Below
  • Labyrinth
  • Vampyres
  • Toofani Tarzan
  • Mortal Kombat
  • The Wicker Man
  • The Wizard of Oz
  • The Legend of Hell House
  • Bandolero!
  • Octaman
  • Witchfinder General
  • The Green Slime
  • The Outrage
  • Blade Runner 2049
  • Rashomon
  • The X from Outer Space
  • Night Fright
  • The Reptile
  • The Haunted Palace
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Blade Runner
  • The Tomb of Ligeia
  • The Red Turtle
  • The Masque of the Red Death
  • The Raven
  • The Alligator People
  • Beauty and the Beast
  • The Deadly Mantis
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The City of the Dead
  • From Hell It Came
  • Them!
  • Jane Eyre
  • The Seventh Victim
  • The Birds
  • It
  • The Leopard Man
  • The Walking Dead
  • Rebecca
  • The Mask of Fu Manchu
  • Tarzan Escapes
  • The Phantom Carriage
  • The Penalty
  • Jamaica Inn
  • Unforgiven
  • Brimstone
  • Dick Tracy Meets Gruesome
  • Big Trouble in Little China
  • Lured
  • The Golden Child
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • A Monster Calls
  • Thank You, Mr. Moto
  • Barquero
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Shadow Strikes
  • The Color of Money
  • The Hustler
  • Heidi
  • The Gods Must Be Crazy
  • Murder by Decree
  • Bulldog Drummond Comes Back
  • Double Or Nothing
  • King Arthur
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Gunfighter
  • Northanger Abbey
  • Lady Jane
  • Rio Grande
  • Moana
  • The Ice Pirates
  • Atomic Blonde
  • Winchester '73
  • Crossfire
  • Doctor Strange
  • When Strangers Marry
  • The New Adventures of Tarzan
  • The Magnificent Seven
  • The Paradine Case
  • The Bribe
  • Star Trek Beyond
  • Fort Apache
  • Johnny Angel
  • The incredible Paris Incident
  • Yellowbeard
  • Black Bart
  • The Legend of Tarzan
  • Windjammer
  • High Road to China
  • The Island
  • Hunt for the Wilderpeople
  • King Kong
  • Jane Got a Gun
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Underworld: Blood Wars
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Managed Money
  • One Crazy Summer
  • My Darling Clementine
  • Out of Bounds
  • Overland Riders
  • Hidden Figures
  • Tarzan and His Mate
  • Spellbound
  • Shock
  • War for the Planet of the Apes
  • Frontier Gal
  • Murder, My Sweet
  • War for the Planet of the Apes
  • Grease
  • Dawn of the Planet of the Apes

See all 389

Highly rated films Michael missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more