michaelpdf has logged 77 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Junebug

Junebug

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
½
Edit this entry  
03
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Edit this entry