Sort by

Michael has logged 42 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird on a Wire

Bird on a Wire

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fan

The Fan

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Evil

Little Evil

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry