Michael has logged 252 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Toad Road

Toad Road

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Britain's Greatest Codebreaker

Britain's Greatest Codebreaker

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Shall We Dance?

Shall We Dance?

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rio 2

Rio 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Unforgiven

Unforgiven

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Bed

Under the Bed

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry